Reglement
Program turnaje
Sportovní program turnaje je následující: 18. dubna 8:00–21:00 hodin = Základní skupiny 19. dubna 8:00–21:00 hodin = Základní skupiny 20. dubna 8:00–21:00 hodin = Hlavní skupiny, Play-off A a Play-off B 21. dubna 8:00–17:00 hodin = semifinálová utkání, utkání o 3. místo a finálová utkání Play-off A, slavnostní vyhlášení. Postupová, semifinálová a finálová utkání Play-off B.
Kategorie a start hráčů a hráček
Pro Prague Handball Cup 2025 jsou vyhlášeny následující kategorie:
MA – chlapci 2006–2007 WA – dívky 2006–2007
MB – chlapci 2008–2009 WB – dívky 2008–2009
MC – chlapci 2010–2011 WC – dívky 2010–2011
MD – chlapci 2012–2013 WD – dívky 2012–2013
ME – chlapci 2014 a mladší WE – dívky 2014 a mladší
V příslušné věkové kategorii nemohou startovat hráči starší. Pokud k utkání nastoupí hráč starší, než dovolují řády turnaje, družstvu budou příslušná utkání kontumována v jeho neprospěch. Je povoleno, aby v příslušné kategorii hrál hráč mladší. Mladší hráči mohou startovat pouze v kategorii o jednu vyšší než kam podle roku narození přísluší, tzn. hráči kategorie E mohou hrát za kategorii D, hráči kategorie D mohou hrát za kategorii C, atd. Každý hráč může v rámci jedné kategorie nastoupit pouze za jedno družstvo.
V kategoriích MD a ME je povolen start až tří dívek v jednom družstvu, v kategorii WE je povolen start až tří chlapců v jednom družstvu. Každý takový hráč může v rámci kategorie E či D hrát pouze za jedno družstvo. V turnaji mohou startovat kluby, školní družstva či regionální výběry.
Konfrontace
Kontrolu totožnosti (dále jen „konfrontace“) hráče si může vyžádat odpovědný vedoucí družstva kdykoliv během utkání. Za každého konfrontovaného hráče je třeba uhradit poplatek ve výši 250 Kč nebo 10 EUR, a to vedoucímu haly před započetím konfrontace (proti vystavenému dokladu). Konfrontace bude provedena při nejbližším přerušení hry.
Konfrontaci provádí rozhodčí utkání nebo členové jury za přítomnosti odpovědných vedoucích družstev a vedoucího haly. Konfrontace se provádí porovnáním údajů, uvedených na hracích dokladech, s fotografií a údaji na oficiálním dokladu totožnosti, jako je cestovní pas, občanský průkaz nebo ID karta EU.
Výsledek konfrontace bude přesně zapsán do zápisu o utkání. Utkání bude v každém případě řádně dohráno. Pokud se prokáže, že start hráče byl neoprávněný, bude hráč vyloučen z dalšího průběhu utkání. Vedoucí haly tuto skutečnost nahlásí jury turnaje. Jury následně rozhodne o kontumaci výsledku utkání nebo o ponechání výsledku dosaženého na hřišti. Výsledek dosažený na hřišti může být ponechán, pokud by byl pro družstvo, které o konfrontaci požádalo, výhodnější než skóre 5:0.
V případě, že hráč nemá při konfrontaci platný doklad, musí jej předložit do zahájení příštího zápasu družstva (pokud se hraje ten samý den) nebo nejpozději do skončení hracího dne u vedoucího haly, kde konfrontace proběhla. Pokud to není časově možné, hráč předloží doklad v Turnajové kanceláři spolu s vedoucím družstva. Konfrontaci pak provede člen jury nebo vedoucí haly. Pokud se prokáže, že start hráče byl oprávněný, výsledek odehraného utkání zůstává v platnosti.
V zápasech play-off platí, že pokud hráč nepředloží platný doklad do 30 minut od skončení zápasu, bude výsledek utkání kontumován ve prospěch soupeře. Družstvo, které požádalo o konfrontaci a utkání prohrálo, musí vyčkat na vyřešení konfrontace. Pokud se prokáže, že start hráče byl neoprávněný, toto družstvo pokračuje v soutěži.
V případě oprávněné konfrontace bude utkání kontumováno ve prospěch soupeře 5:0 nebo může jury turnaje rozhodnout o ponechání výsledku dosaženého na hřišti. Poplatek bude v tomto případě vrácen. Pokud se prokáže, že konfrontace byla neoprávněná, poplatek propadá ve prospěch pořadatele.
Soupiska
Každý klub, který se přihlásil do turnaje, je povinen elektronicky v klubové zóně s názvem Moje PHC vyplnit seznam všech účastníků (tzv. klubová soupiska). V tomto seznamu je nutné přiřadit hráče a vedoucí do družstev příslušných kategorií (tzv. týmová soupiska). Hráči nebo vedoucí, kteří nebudou zapsáni v týmové soupisce, nemohou nastoupit k utkání.
Klubové, resp. týmové soupisky musí mít klub vyplněné nejpozději v okamžiku akreditace družstva při příjezdu, v opačném případě nemůže být družstvo akreditováno. Změny v klubové soupisce (s výjimkou zvýšení počtu účastníků) mohou jednotlivé kluby provádět do 17. dubna do 24:00. Poté mohou být změny provedeny pouze v Turnajové kanceláři.
Vedoucí družstva vždy před utkáním předloží v rámci vyplněného zápisu o utkání čitelný seznam hráčů, včetně čísel dresů, a vedoucích, kteří v utkání za družstvo nastoupí (tzv. zápasová soupiska). Zapisovatel utkání pak tyto hráče a vedoucí v elektronickém systému označí jako účastníky utkání.
Utkání
Každé družstvo odehraje minimálně 6 utkání. Všechna utkání se hrají 2 x 15 minut s přestávkou 2 minuty na výměnu stran. Družstva nejsou povinna v poločase měnit strany v případě, že se tak dohodnou a již před utkáním svou volbu oznámí rozhodčím utkání. Účastníci jsou povinni dodržet časy stanovené v rozpisu utkání. Čekací doba je 5 minut. Pokud družstvo nebude po uplynutí této doby připraveno ke hře, výsledek bude kontumován poměrem 5:0 ve prospěch přítomného soupeře. Ve výjimečných případech může jury turnaje začátek utkání posunout, popř. nařídit sehrání utkání v náhradní době.
Ke každému utkání jsou delegováni dva rozhodčí.
Nejpozději 10 minut před zahájením utkání každé družstvo:
- předloží řádně a čitelně vyplněnou zápasovou soupisku (formuláře obdrží při příjezdu, nebo si je může stáhnout z webových stránek)
- nahlásí barvu dresů
Všichni hráči musí mít na dresu číslo, které odpovídá číslům uvedeným v zápasové soupisce. Čísla musí být na zadní straně dresu. Ve stejném zápase není možné, aby více hráčů používalo dres se stejným číslem V případě shodnosti barvy dresů musí družstvo uvedené v rozlosování na druhém místě změnit barvu dresů.
Každý hráč musí mít při utkání k dispozici vlastní doklad totožnosti opatřený fotografií, např. cestovní pas, občanský průkaz nebo ID kartu Evropské unie. Každý účastník (hráč nebo funkcionář) musí rovněž při utkání mít u sebe vyplněnou účastnickou kartu (Activity card) vydávanou pořadatelem.
Pravidla
Hraje se podle mezinárodních pravidel schválených IHF s následujícími úpravami (ty se nevztahují na finálová utkání a utkání o 3. místo): – při 7m hodu ani při vyloučení se nezastavuje čas – družstva si nemohou vzít time-out
Pokud hráč nebo funkcionář obdrží modrou kartu, má automaticky zakázanou účast v jednom nejbližším následujícím utkání.
Vedoucí družstva musí nejpozději v den zahájení turnaje (18.4.2025) dovršit věku 18 let. Oficiální protest je možno podat vedoucímu haly do 15 minut po skončení utkání písemně s vkladem 1 000 Kč nebo 40 EUR. V případě zamítnutí tento vklad propadá ve prospěch pořadatele. Pořadatel si vyhrazuje právo vyloučit z turnaje družstvo, které svévolně v průběhu utkání opustí hrací plochu. Výsledky tohoto družstva budou anulovány.
Na některých hřištích nebude vyznačen kruh na rozehrávání. Všechny případy neuvedené v Pravidlech házené IHF nebo v tomto oficiálním reglementu turnaje budou řešeny jury turnaje.
Míče
Pořadatel umožňuje hrát s běžnými házenkářskými míči i se speciálními míči, na které se nesmí použít házenkářské lepidlo (dále jen „resin-free“ míče), o rozměrech určených v mezinárodních pravidlech házené:
- A-chlapci hrají s míči běžnými velikosti IHF 3 nebo resin-free IHF 3
- A-dívky, B-chlapci, B-dívky a C-chlapci hrají s míči běžnými velikosti IHF 2 nebo resin-free IHF 2
- C-dívky, D-dívky a D-chlapci s míči běžnými velikosti IHF 1 nebo resin-free IHF 1
- E-chlapci a E-dívky s míči velikosti IHF 0 bez rozlišení běžných a resin-free
Resin-free míče musí být certifikované IHF s označením "IHF approved PRO resin free" nebo "IHF approved resin free".
Finálová utkání se hrají s míči Molten, které k těmto utkáním dodává pořadatel.
Používání lepidel
Pořadatel na základě dohody s provozovateli sportovních hal stanovil následující pravidla pro používání házenkářských lepidel (za „použití lepidla“ se považuje lepidlo umístěné na jakékoliv části těla nebo výstroje a na míči za „nalepený míč“ se považuje míč, který v kontaktu s povrchem na něm zanechává viditelný otisk. Prague Handball Cup se hraje buď v halách se zákazem používání lepidel nebo v halách s omezeným použitím lepidla.
Haly se zákazem používání lepidel
V takto označených halách je používání lepidla přísně zakázáno, a to v celém prostoru haly (hrací plocha, šatny, hlediště, prostory okolo hrací plochy apod.). V halách se zákazem používání lepidel je povoleno použití běžných i resin-free míčů. Míč k utkání dodává družstvo uvedené v rozlosování na prvním místě.
V rámci rozlosování jsou do těchto hal zařazována zejména družstva věkových kategorií C, D a E. Družstvo, které poruší zákaz používání lepidla na hrací ploše v době utkání, bude potrestáno hracími důsledky následovně:
a) napomenutím v případě prvního porušení zjištěného v průběhu turnaje
b) kontumací (0:5) v neprospěch proviněného družstva v případě druhého porušení v průběhu turnaje
c) případným vyloučením z turnaje v případě dalšího porušení
Družstvo, které poruší zákaz používání lepidla mimo hrací plochu (popř. na hrací ploše mimo utkání), bude potrestáno pořádkovou pokutou 1 000 Kč nebo 40 EUR.
Seznam hal se zákazem používání lepidel bude zveřejněn na webu phc.cz.
Haly s omezeným používáním lepidel
V takto označených halách je používání lepidla povoleno pouze na hrací ploše. V dalších prostorách haly (např. šatny, hlediště, prostory okolo hrací plochy) je přísně zakázáno.
Lepidlo musí být umístěno v prostoru střídání v čistém ochranném obalu. V halách s omezeným používáním lepidel je povoleno použití pouze běžného míče. Míč k utkání dodává družstvo uvedené v rozlosování na prvním místě. V rámci rozlosování jsou do těchto hal zařazována zejména družstva věkových kategorií A a B. .
Družstvo, které poruší zákaz používání lepidla kdekoliv jinde v prostoru haly než na hrací ploše, bude potrestáno pořádkovou pokutou 1 000 Kč nebo 40 EUR.
Seznam hal s omezeným používáním lepidel bude zveřejněn na webu.
Pravomoc vedoucího haly a rozhodčích
V případě porušení zákazu používání lepidla je vedoucí haly (delegovaný zástupce pořadatele) oprávněn v případech vymezených tímto reglementem:
a) uložit na místě pořádkovou pokutu
b) přerušit utkání
c) ve spolupráci s rozhodčími řešit hrací důsledky
V případě porušení zákazu používání lepidla při utkání je rozhodčí oprávněn rozhodnout o hracích důsledcích.
Hrací systém
Hrací systém je jednotný pro všechny věkové kategorie.
Základní skupiny
- týmy jsou rozlosovány do skupin po 6 - 8 týmech
- hraje se systémem každý s každým
- tři nejlepší týmy z každé Základní skupiny postoupí do Hlavních skupin
- ostatní týmy pokračují v Play-off B
Hlavní skupiny
- podle umístění v Základních skupinách jsou týmy nasazeny do Hlavních skupin po 3 týmech
- každá Hlavní skupina je složena z týmů z různých Základních skupin
- hraje se systémem každý s každým
- do Play-off A postupuje pouze vítěz každé Hlavní skupiny
Play-off A
- vítězné týmy z Hlavních skupin jsou nasazeny do Play-off A
- hraje se vyřazovacím způsobem
- poražení semifinalisté hrají zápas o 3. místo
Play-off B
- podle umístění v Základních skupinách jsou týmy nasazeny do Play-off B
- hraje se vyřazovacím způsobem
Pořadatel si vyhrazuje právo upravit hrací systém v závislosti na počtu přihlášených týmů v jednotlivých věkových kategoriích. Případná úprava hracího systému bude oznámena nejpozději 14 dní před zahájením turnaje.
Postupový klíč
Pro určení pořadí v Základních a Hlavních skupinách platí, že o pořadí rozhoduje první použitelné kritérium z: 1) větší počet získaných bodů ve skupině 2) větší počet získaných bodů ze vzájemných utkání 3) větší rozdíl branek ze vzájemných utkání 4) větší počet vstřelených branek ze vzájemných utkání 5) větší rozdíl branek ze všech utkání ve skupině 6) větší počet vstřelených branek ze všech utkání ve skupině 7) los
V případě nerozhodného výsledku vyřazovacích utkání, finálových utkání a utkání o 3. místo se utkání rozhodne tzv. „rozstřelem“ („shoot-out“). V kategorii E se v případě nerozhodného výsledku budou házet sedmimetrové hody. Postup provádění sedmimetrových hodů je stejný jako u rozstřelu.
Rozstřel
Vedoucí družstva určí 5 hráčů uvedených na zápasové soupisce k rozstřelu, kteří budou provádět jednotlivé útoky. Družstva se v provádění útoků střídají. Rozstřelu se nemohou účastnit hráči, kterým po skončení utkání ještě nevypršel dvouminutový trest, ani ti, kteří byli diskvalifikováni.
Před rozstřelem určí rozhodčí losem, které družstvo začíná a to tak, že vítěz losu má právo zvolit si, zda bude začínat či provádět útoky rozstřelu jako druhý v pořadí.
Vlastní útok se provádí tak, že brankář útočícího družstva musí při zahájení stát alespoň jednou nohou na brankové čáře, provádějící útočník s míčem musí stát alespoň jednou nohou na čáře volného hodu v libovolném místě. Po zapískání rozhodčího přihrává hráč brankáři na brankovou čáru. Míč se nesmí dotknout země. Jakmile míč opustí ruku házejícího hráče, může se útočící brankář začít pohybovat vpřed a musí během 3 sekund přihrát svému spoluhráči, který se pohybuje směrem k brance soupeře. Ani v tomto případě se míč nesmí dotknout země. Hráč musí chytit míč a pokusit se vstřelit branku bez použití driblinku, aniž by porušil jiná pravidla házené. Oba brankáři nesmí opustit svá brankoviště!
V případě porušení pravidel brankářem či hráčem v poli se pokus považuje za neúspěšný. Vítězem se stává družstvo, které po 5 útocích vstřelí více branek. Pokud obě družstva dosáhnou stejného počtu branek, rozstřel pokračuje vždy po jednom útoku na každé straně až do rozhodnutí. Jako první začíná družstvo, které sérii pěti rozstřelů zakončovalo. Další útoky mohou provádět všichni hráči oprávnění k účasti v utkání, s výjimkou uvedenou v prvním odstavci.
Instruktážní video k rozstřelu najdete na: https://www.youtube.com/watch?v=LrMZ_hdaurs.
Jury turnaje
Jury turnaje tvoří:
- Miroslav Šajner
- Tomáš Březina
- Ondřej Šimůnek
Haly
Turnaj se hraje výhradně ve sportovních halách s oficiálními rozměry hřiště. Kategorie E a D mohou hrát v halách s menšími rozměry hrací plochy 36 x 18m.
Pokyny pro chování v halách
- Vzhledem k omezenému počtu šaten v halách se šatny nezamykají.
- Za věci odložené v šatnách a ve všech dalších prostorách sportovních hal pořadatel neručí.
- Rozcvičování s míčem je povoleno výhradně na hrací ploše.
- V některých halách není povolena hlasitá reprodukce hudby, bubnování apod. (vždy je nutné se řídit pokyny pořadatele).
- Ve všech halách je zakázáno donášet a konzumovat jídlo na hrací ploše.
- Diváci a všichni účastníci nesmí nevhodným způsobem zasahovat do průběhu utkání či se jakkoliv nevhodně projevovat vůči družstvům, rozhodčím a ostatním účastníkům.
- Každý tým je zodpovědný za chování svých fanoušků. Nevhodné chování nebo jednání fanoušků může vést k vyloučení týmu z turnaje.
Pořadatel má právo vykázat z prostoru sportoviště osoby, které porušují výše uvedená ustanovení. Rozhodčí jsou oprávněni přerušit utkání, které bylo takovým porušením ovlivněno, a to až do zajištění nápravy.
Zdravotní zabezpečení
Všichni účastníci startují na vlastní nebezpečí. V halách je přítomna zdravotní služba pro případ první pomoci a nezbytné ošetření drobných zranění. Tato služba je poskytnuta bezplatně. V případě zranění, které si vyžádá ošetření v nemocnici, si náklady na ošetření, event. pobyt v nemocnici, hradí účastníci sami. Je doporučeno mít u sebe stále průkaz své zdravotní pojišťovny, popř. doklad o pojištění v zahraničí.
Slavnostní ceremoniály
V rámci programu finálového dne se uskuteční dva slavnostní ceremoniály. První ceremoniál bude následovat po skončení finálového utkání Play-off A kategorie MC. Oceněna
budou družstva umístěná na 1. a 2. místě v kategoriích WE, ME, WD, MD, WC a MC. Druhý ceremoniál se uskuteční po skončení finálového utkání Play-off A kategorie MA. Oceněna budou družstva umístěná na 1. a 2. místě v kategoriích WB, MB, WA a MA. Předání cen družstvům umístěným na 3. a 4. místě proběhne bezprostředně po utkání o 3. místo Play-off A. Vítězné týmy Play-off B obdrží ocenění po skončení finálového utkání.
Ceny
Play-off A
Vítězná družstva obdrží originální pohár a sadu zlatých medailí (max. 16 ks na družstvo). Družstva umístěná na 2. místě obdrží originální pohár a sadu stříbrných medailí (max. 16 ks na družstvo). Družstva umístěná na 3. místě obdrží originální pohár a sadu bronzových medailí (max. 16 ks na družstvo). Družstva umístěná na 4. místě obdrží originální pohár.
Play-off B
Vítězné družstvo v každé kategorii obdrží drobné upomínkové předměty s motivy turnaje (max. 16 ks na družstvo).
Nejlepší hráči a hráčky
Na základě výkonů ve finálových utkáních Play-off A budou z každého finálového utkání vybráni nejlepší hráči a hráčky, kteří obdrží ocenění. Vyhlášení proběhne bezprostředně po skončení každého finálového utkání.
Superpohár
Nejúspěšnější klub turnaje získá originální Superpohár. Vítězem se stane klub, jehož družstva, registrovaná pod jedním ID klubu, získají největší počet bodů za umístění v jednotlivých kategoriích.
Bodové hodnocení:
- vítěz kategorie = 50 bodů
- 2. místo = 30 bodů
- 3. místo = 20 bodů
- 4. místo = 10 bodů
- poražení čtvrtfinalisté (5. - 8. místo) = 5 bodů
V případě rovnosti bodů dvou nebo více klubů rozhoduje menší počet družstev startujících v turnaji. Pokud je stejný i ten, rozhoduje průměrný počet dosažených bodů v utkáních všech družstev klubu.